Zalety i wady wylewki anhydrytowej
11 grudzień

Wylewki anhydrytowe to coraz częściej wybierane rozwiązanie podłogowe w budownictwie mieszkaniowym, komercyjnym i przemysłowym. Ich popularność wynika z wielu zalet, takich jak szybkość wykonania czy doskonałe parametry techniczne. Jednak warto również zwrócić uwagę na pewne wady tego typu wylewek, które mogą wpłynąć na decyzję o ich zastosowaniu.

Szybkość wykonania i idealna płaskość

Jedną z głównych zalet wylewek anhydrytowych jest ich szybkość wykonania. Dzięki temu, że materiał ten jest płynny, można go łatwo rozprowadzić po powierzchni podłoża, co pozwala na pokrycie nawet dużych powierzchni w krótkim czasie. Wylewka anhydrytowa twardnieje również szybciej niż tradycyjna wylewka cementowa, co przyspiesza cały proces budowlany. Ponadto, ze względu na swoją konsystencję, wylewka anhydrytowa zapewnia idealną płaskość podłoża, co jest niezwykle ważne przy montażu paneli podłogowych czy płytek ceramicznych.

Dobre parametry termiczne i akustyczne

Wylewki anhydrytowe charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami termicznymi, co sprawia, że doskonale współpracują z ogrzewaniem podłogowym. Dzięki temu, że materiał ten ma niską oporność cieplną, ciepło z systemu grzewczego jest efektywnie przekazywane do pomieszczeń. Ponadto, posadzka anhydrytowa w Myślenicach i innych miastach posiada właściwości akustyczne, które pozwalają na zmniejszenie hałasu przenoszonego między kondygnacjami budynków. To szczególnie istotne w przypadku budynków wielorodzinnych czy obiektów użyteczności publicznej.

Wrażliwość na wilgoć i konieczność zastosowania odpowiedniej izolacji

Mimo licznych zalet, wylewki anhydrytowe mają również swoje wady. Jedną z nich jest ich wrażliwość na wilgoć. W przypadku kontaktu z wodą, anhydryt może ulec rozpuszczeniu, co prowadzi do osłabienia struktury wylewki i może spowodować jej uszkodzenie. Dlatego niezwykle ważne jest zastosowanie odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej przed wykonaniem tego rodzaju wylewki. Warto również pamiętać, że wylewka anhydrytowa nie nadaje się do stosowania na zewnątrz budynków oraz w pomieszczeniach o wysokim poziomie wilgotności, takich jak łazienki czy pralnie.