Rodzaje wylewek anhydrytowych i ich klasy wytrzymałości
7 maj

Wylewki anhydrytowe to coraz bardziej popularne rozwiązanie stosowane w budownictwie, zarówno w przypadku budynków mieszkalnych, jak i komercyjnych. Dzięki swoim właściwościom, takim jak wysoka wytrzymałość, szybki czas schnięcia i doskonałe parametry izolacyjne, stanowią one doskonałą alternatywę dla tradycyjnych wylewek cementowych.

Rodzaje wylewek anhydrytowych

W zależności od zastosowania i wymagań technicznych, wyróżniamy trzy główne rodzaje wylewek anhydrytowych. Pierwszym z nich są wylewki samopoziomujące, które charakteryzują się płynną konsystencją i łatwością aplikacji. Dzięki temu można je stosować na dużych powierzchniach bez konieczności użycia dodatkowych narzędzi do wyrównania podłoża. Drugim typem są wylewki półsuche, które mają bardziej zwartą konsystencję i są stosowane przede wszystkim na mniejszych powierzchniach oraz tam, gdzie wymagana jest większa precyzja wykonania.

Właściwości mechaniczne wylewek anhydrytowych

Właściwości mechaniczne wylewek anhydrytowych zależą od ich klasy wytrzymałości. Wylewki klasy A charakteryzują się najwyższą wytrzymałością na ściskanie, wynoszącą ponad 25 MPa, oraz wysoką wytrzymałością na zginanie, przekraczającą 7 MPa. Wylewki klasy B mają nieco niższą wytrzymałość na ściskanie (20–25 MPa) i zginanie (5–7 MPa), ale nadal są odpowiednie do zastosowań wymagających dużej odporności na obciążenia. Wylewki klasy C mają średnią wytrzymałość na ściskanie (15–20 MPa) i zginanie (3–5 MPa), co sprawia, że są one odpowiednie dla większości zastosowań w budownictwie.

Zastosowanie wylewek anhydrytowych w budownictwie

Wylewki anhydrytowe znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie, głównie ze względu na ich doskonałe właściwości izolacyjne, wysoką wytrzymałość i szybki czas schnięcia. Są one stosowane zarówno jako warstwa izolacyjna podłóg, jak i jako podkład pod różnego rodzaju pokrycia podłogowe, takie jak płytki ceramiczne, parkiet czy wykładziny dywanowe. Posadzka anhydrytowa w Jabłonce jest również często wykorzystywana w systemach ogrzewania podłogowego, ponieważ doskonale przewodzą ciepło i umożliwiają równomierne rozprowadzenie temperatury na całej powierzchni podłogi.